Båt Geiranger – Skageflå: En tur tilbake i tid
- Sanna Øyre
- Mar 30
- 1 min read
I Geirangerfjorden ligger flere fraflyttede fjellgårder som forteller historien om livene levd for flere generasjoner siden, både harde og interessante liv som setter sine spor. En av de mest kjente gårdene man kan besøke i dag er den en gang så velgående Skageflå, gården som ligger på en fjellhylle med utsikt som tar pusten fra en.

Kongelig besøk
I 1993 valgte Dronning Sonja og Kong Harald å feire sitt sølvbryllup på Skageflå i Geiranger. Kongelige gjester fra hele Europa tok turen for å markere den store dagen, i storslagen natur 250 meter over havet. Det er med god grunn kongeparet valgte denne fantastiske destinasjonen, en fraflyttet fjellgård som biter seg fast i terrenget fjellet i fjorden. Gården daterer tilbake til 1613, men var trolig bosatt langt tidligere.
Ta turen til Skageflå med Bonseye
Når du skal besøke Skageflå er det et godt utgangspunkt at turen starter med båt Geiranger- Skageflå. Du blir kjørt ut på Geirangerfjorden fra Geiranger sentrum til Skagehola, hopper av og begynner ferden opp til Skageflå. Terrenget er særs bratt enkelte partier opp til fjellgården, men stien er godt sikret med rekkverk og trinn i fjellet. Tilretteleggingen av stien gjør at dette er en tur som kan gjennomføres av de aller fleste. Stien opp til Skageflå er valgt av mange som tur, også av barnefamilier, men mindre barn bør alltid følges av en voksen.